Statystyka

  • Wszytkich: 4242188
  • W tym roku: 343121
  • W tym miesiącu: 1792
  • Dziś: 470
  • Online: 32

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting

Więcej jazzu, mniej festiwalu, czyli „Złota Tarka" po raz 20. w Iławie

Od 9 do 11 sierpnia - po raz czterdziesty trzeci w historii i po raz dwudziesty w Iławie - odbywać się będzie Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego „Old Jazz Meeting". Jak zapowiadają organizatorzy, jubileuszowa „Złota Tarka" zapowiada się wyjątkowo interesująco.

JAZZ 2013„Złota Tarka" to największy w Polsce festiwal kultywujący jazz tradycyjny. W tym roku na deskach iławskiego amfiteatru, noszącego imię Louisa Armstronga, wystąpi czołówka polskich „tradycjonalistów" oraz gwiazdy zagraniczne. Festiwal rozpocznie przemarsz przez miasto z udziałem Leliwa Jazz Band i Vistula R.B.B. Po nim - już w amfiteatrze - odbędą się przesłuchania w ramach konkursu o „Złotą Tarkę". O godzinie 20:00 rozpocznie się koncert „Jubileuszowy Czar Wspomnień". Przed publicznością zaprezentują się Five O'Clock Orchestra, Hagaw, Andrzej Rosiewicz, Old Timers, Rama 111, Marianna Wróblewska, a na zakończenie wieczoru Donna Brown i Golden Gospel Pearls. Z kolei sobotni „Koncert Galowy" uświetnią obchodzący jubileusz 50 lat pracy artystycznej Mieczysław Mazur, założony w 1945 roku Dutch Swing College Band, Magda Piskorczyk oraz legendarny brytyjski puzonista Chris Barber.

„Złota Tarka" to też wiele imprez towarzyszących. Po zakończeniu koncertów w amfiteatrze, zarówno w piątek, jak i w sobotę, na terenie Restauracji „Leśna" odbywać się będą jam session i bal jazzowy. Drugiego dnia festiwalu na terenie Zakładu Karnego w ramach koncertu „Jazz za kratami" wystąpi Blues Fellows Swingin Band. Tego samego dnia na scenie przy Grand Hotelu „Tiffi" wystąpi Mark Shepherd i Joanna Morea Band. W niedzielę w kinoteatrze odbędzie się koncert jazzowy dla dzieci, w czasie którego wystąpią Blues Fellows Swingin Band, a w kościele pw. Brata Alberta tradycyjna msza jazzowa. Festiwalowi towarzyszyć będą także wystawy Marka Karewicza w Galerii Sztuki "na wprost" oraz "Piórkiem i Obiektywem" Mateusza i Zbyszka Brzozowskich oraz Witolda Mirskiego w Hali Sportowo-Widowiskowej. Odbędą się również widowiskowe koncerty na wodzie.

Do udziału w konkursie o „Złotą Tarkę" zakwalifikowano w tym roku zespoły: Cracow Metro Band, Grupę Wokalną Monk, IKS Band, Marycha River Brass Band, Old Boys Band Tarnów, Tarnogórski Big Band, pianistów: Macieja Ulatowskiego i Tomasza Sołtysa oraz wokalistów: Magdalenę Howorką, Annę Jaśniak, Hannę Woźniak i Janusza Zawadzkiego.

Organizatorem festiwalu jest - z ramienia miasta - Iławskie Centrum Kultury przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Partnerem głównym „Złotej Tarki" jest Związek Artystów i Wykonawców „Stoart".
Festiwal odbywa się w Amfiteatrze im. Louisa Armstronga, w samym centrum Iławy, nad brzegiem Małego Jezioraka

Tradycja Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting „Złota Tarka" sięga lat sześćdziesiątych. Pierwsze edycje Festiwalu odbywały się w warszawskiej „Stodole". Od 20 lat jazzowa muzyka „Złotej Tarki" rozbrzmiewa w Iławie - od 1995 roku w amfiteatrze im. Louisa Armstronga, pod fundamenty którego „węgielną butelkę jazzową" zakopywał w roku 1994 Stanisław Cejrowski, inicjator iławskiego festiwalu. Dyrektorem artystycznym „Złotej Tarki" jest od 2012 roku Wojciech Kamiński, znakomity polski pianista, organista, kompozytor i aranżer.

Festiwal w Iławie gościł do tej pory znakomite gwiazdy polskiej estrady, w tym między innymi Ewę Bem, Hannę Banaszak, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Henryka Majewskiego, Jerzego Dudusia Matuszkiewicza, Wojciecha Karolaka, Andrzeja Dąbrowskiego, Andrzeja Rosiewicza, Pawła Tartanusa. Nad Jeziorakiem gościli też uznani wykonawcy zagraniczni: Errol Dixon, Anatol Gerasimov, Kenn Ball, Harriet Lewis, Kevin Mahogeny, Angela Brown, Wayne Bartlett, Oscar Klein czy Troy „Satchmo" Anderson.

W 2010 roku Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting „Złota Tarka" otrzymał specjalny certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej i tytuł „Turystycznego Produktu Roku".

Szczegóły dotyczące tegorocznej edycji „Złotej Tarki" znajdują się na stronie www.zlotatarka.pl.

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Beskidach