Statystyka

  • Wszytkich: 4247069
  • W tym roku: 348002
  • W tym miesiącu: 6673
  • Dziś: 329
  • Online: 43

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Susz

Gmina i Miasto Susz położona jest w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego (sąsiaduje bezpośrednio z woj. pomorskim) i jest zamieszkiwana przez prawie 13,5 tyś. mieszkańców, natomiast sam Susz będący siedzibą władz jest małym, ale bardzo ładnym miasteczkiem, w którym mieszka ponad 5,8 tyś. obywateli.

Susz powstał na terenie dawnej osady pruskiej zwanej Susse w 1305r. (niedawno obchodzony był jubileusz 700-lecia miasta) i otrzymał prawa miejskie wraz z nazwą Rosenberg, która była w użyciu aż do końca II wojny światowej. Pomimo wielu zniszczeń wojennych zachowało się kilka obiektów, które są warte zobaczenia. Najważniejszym z nich jest kościół pw. Św. Antoniego (zabytek klasy „0") pochodzący z XIVw. Średniowieczny kościół może poszczycić się doskonale zachowanymi freskami, barokowym ołtarzem i lożą kolatorską rodu Finkensteinów ozdobioną scenami biblijnymi.

Susz szczególnego charakteru nabiera latem, kiedy pojawiają się turyści i podróżni, kiedy najlepiej można docenić walory małego miasta, kiedy zaczyna się sezon imprez plenerowych, które maja już długą tradycję, przyciągają mnóstwo ludzi i nie brakuje im rozmachu. Warto jeszcze wspomnieć, że w Suszu właśnie na dobre już zagościł zwyczaj organizowania zawodów triathlonowych, które mają różną rangę począwszy od Pucharu Europy po Puchar Polski czy Mistrzostwa kraju.

Interesująca przeszłość ziemi suskiej oraz ciekawe walory przyrodnicze to niewątpliwe atuty tych terenów. Zarówno osoby, które interesują się historią, jak i miłośnicy spędzania czasu na łonie natury znajdą tu coś dla siebie.

Może najpierw kila informacji dla lubiących poznawać fascynujące dawne dzieje. W okolicach Susza natrafić można na liczne dwory szlacheckie oraz pałace, a każdy z nich kryje swoją własną ciekawą historię.

Do takich miejsc należy z pewnością Pałac w Kamieńcu, który w latach swojej świetności zwany był Wersalem Królestwa Pruskiego.

W dobrym stanie zachował się Kościół pw. Króla Świata w Kamieńcu i niektóre budynki gospodarcze.

Innym ciekawym miejscem położonym w odległości 5 km od Susza jest pałac w Bałoszycach pochodzący z XVIII w. To urokliwe miejsce zostało odnowione przez swoich obecnych właścicieli i aktualnie pełni rolę hotelu i restauracji z wieloma atrakcjami (odnowa biologiczna, stadnina koni).

Gmina Susz obfituje inne atrakcyjne historycznie miejsca - dwór w Babiętach Wielkich, dwór w Nipkowie, ruiny pałacu w Januszewie to tylko niektóre z nich, dlatego każdą osobę zafascynowaną przeszłością zapraszamy serdecznie.

Wszyscy Ci, którzy doceniają przede wszystkim walory krajobrazowe też znajdą w naszych stronach coś dla siebie. Sam Susz usytuowany jest pięknie nad Jeziorem Suskim, ale to dopiero początek, gdyż Pojezierze Iławskie w granicach, którego Gmina Susz jest położona obfituje w lasy, które często pokrywają rozległe obszary, co może być wielką zachęta dla myśliwych i jeziora obfitujące w ryby. Ponadto występują tu dwa rezerwaty przyrody (jezioro Gaudy i jezioro Czerwica), Obszar Chronionego Krajobrazu Rzeki Liwy, częściowo też teren gminy pokrywa się z Parkiem Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego, a przez to z Europejską Siecią Ekologiczną NATURA 2000. Spotkać tu można gniazda orła bielika, rybołowa, orlika krzykliwego, kani czarnej i rudej czy bociana czarnego. Uwagę tez przykuwają liczne pomniki przyrody, rośliny rzadkie i ginące oraz mnóstwo gatunków fauny, wśród których wiele jest pod ochroną. Z całą pewnością są to warunki sprzyjające turystyce i aktywnemu wypoczynkowi.

Zwolennicy wypoczynku na rowerze mogą zwiedzić okolicę korzystając z tras rowerowych. Gmina Susz posiada wyznaczone szlaki rowerowe o łącznej długości 61 km.

W granicach miasta znajduje się alejka o długości ponad 5800m biegnąca malowniczo położonymi terenami, wzdłuż Jeziora Suskiego. Jest to doskonałe miejsce do bezpiecznego uprawiania sportów rowerowych, jaggingu, nordic walkingu a także do długich romantycznych spacerów wsród dźwięków przybrzeżnej fauny i flory.

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Beskidach