Statystyka

  • Wszytkich: 5699429
  • W tym roku: 118537
  • W tym miesiącu: 22337
  • Dziś: 553
  • Online: 15

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Pałac w Kamieńcu Suskim

Pałac w Kamieńcu Suskim - późnobarokowy pałac w Kamieńcu Suskim budowany na zlecenie Conrada Fincka von Finckenstein w pierwszej połowie XVIII wieku według projektu osiadłego w Prusach Wschodnich angielskiego architekta Jana von Collasa. Wchodził w skład majątku ziemskiego (ordynacji) rodu Finckensteinów. Budowa trwała cztery lata, a zakończono ją w 1720. Pałac został zbudowany w stylu francuskiego baroku.

Przetrwał sporo czasu, wojen, zawieruch, zmian właścicieli, rządów, władców by w końcu zostać zniszczony powiem wprost jak wiele cennych i pięknych budowli przez wojnę a konkretnie przez Armię Czerwoną 22 stycznia 1945

Serce się kraje. Szkoda, ale może kiedyś ktoś się szarpnie i coś zrobi, nie chce mówić odbuduje ale... Jakieś słuchy chodzą ale jak nie dotknę i nie zobaczę...

No ale poznajmy Pałac bliżej:

Architektura

Pałac usytuowany frontem ku zachodowi miał dwa boczne, do przodu wysunięte ryzality (północne i południowe) i środkowy cofnięty, ozdobiony trójkątnym tympanonem. Część środkowa pałacu miała wymiary 65,5 m x 83,5 m, dwupiętrowe skrzydła boczne zajmowały powierzchnię o jednakowych wymiarach 65,5 m x 83,5 m. Nakryty był wysokim, łamanym dachem, krytym dachówką. Wykonane z piaskowca detale architektoniczne nawiązywały do form rokokowych. Bardzo duże wrażenie robił mansardowy dach wykonany z zielonej glazurowanej cegły i 12 kominami wylotowymi w kolorze lśniącego granatu. Całość dachu zdobiła frontowa attyka składająca się z czterech rzeźb figuralnych przedstawiających Alegorię Czterech Pór Roku; Jowisz, Junona, Herkules i Wenera.

W otoczeniu pałacu urządzono na wzór francuski rozległy ogród z romantyczną grotą ogrodową. Do dziś zachowały się fragmenty kanałów łączących go z pobliskim jeziorem - rezerwatem przyrody Gaudy.

Do nowej rezydencji Finckensteinów z racji jej urody, przepychu, bogatego wystroju wnętrz oraz otaczających pałac wspaniałych ogrodów i parku, przylgnęła nazwa wschodniopruskiego Wersalu.

A skoro nazywano pałac potocznie wschodniopruskim Wersalem to oczywiście na to miano zasługiwał również dzięki temu, że zaszczycali go swoją obecnością znamienici goście.

Król Prus Fryderyk Wilhelm I, wydając pozwolenie na budowę pałacu, zmienił swym edyktem z 1718 nazwę wsi Habersdorf na Finckenstein, a jednocześnie nałożył na Finckensteinów obowiązek wydzielenia w nowo zbudowanym pałacu oddzielnego skrzydła, przeznaczonego na rezydencję dla siebie i swej małżonki, potrzebną królewskiej parze podczas ich monarszych podróży z Berlina przez Kwidzyn i Prabuty do Królewca, a pałac zlokalizowany był przy XVIII-wiecznym trakcie kurierskim z Berlina do Królewca.

Gościł tu również m.in. Fryderyk Wilhelm I i Fryderyk Wilhelm II Hohenzollern oraz ich następcy. W 1807 od 1 kwietnia do 6 czerwca miał tu swą kwaterę Napoleon Bonaparte; w tym czasie spędził tu trzy tygodnie ze swą metresą, panią Walewską.

Ciekawostki

Powszechnie uważano że przed II wojną światową w oryginalnych salach napoleońskich kamienieckiego pałacu, amerykańska wytwórnia filmowa Metro-Goldwyn-Meyer nakręciła sceny filmu o Marii Walewskiej z Gretą Garbo w roli tytułowej. Film na podstawie powieści Wacława Gąsiorowskiego "Pani Walewska" wyreżyserował Clarence Brown.

Bliższa analiza obrazu filmowego w porównaniu z archiwalnymi zdjęciami pałacu dowodzi, że wszystkie sceny były kręcone przy użyciu ogromnej makiety pałacu. Dekoracja filmowa była wykonana z dużą dokładnością i jedynie dokładne porównanie obrazów pozwala na wykrycie istotnych różnic.

 

Pałac w Kamieńcu Suskim

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Beskidach