Statystyka

  • Wszytkich: 5675789
  • W tym roku: 94897
  • W tym miesiącu: 27831
  • Dziś: 312
  • Online: 17

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy nosi chlubny tytuł największego jeziora w Polsce. Zbiornik położony jest w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i jest jednym z najpopularniejszych jezior w tym regionie. Śniardwy przyciąga co roku nie tylko liczne rzesze turystów i żeglarzy, ale również wędkarzy, na których czeka (z Kaczerajnem i Sekstami) ponad 110 km2 powierzchni do eksplorowania. Śniardwy charakteryzuj się rozwiniętą linią brzegową oraz urozmaiconą rzeźbą dna. Jezioro powstało w rozległym zagłębieniu moreny dennej, co sprawia, że jest bardzo płytkie, a na jeziorze jest mnóstwo nieoznakowanych mielizn oraz utrudniających życie żeglarzom podwodnych kamieni. Na obszarze całego akwenu znajduje się wiele raf kamiennych ulokowanych na głębokości mniejszej niż 1 m. Najrozleglejszą rafą jest Miałka Górka o gliniasto - mulistym dnie, na którym leżą rzadko rozrzucone kamienie. Głębokość rafy wynosi półtora metra. Kamienie spłycają ją do głębokości zaledwie 0,8 metra.

W południowej części jeziora Śniardwy leżą dwie wyspy Czarcia i Pajcza. Jeszcze przed stu laty było ich pięć. Jednak Szeroki Ostrów, Kaczor i bezimienna wyspa leżąca w przesmyku na jezioro Warnoty zostay połączone z lądem.

Brzegi jeziora są równie ciekawe jak jego podwodna konfiguracja. Od płaskich i podmokłych w okolicy ujścia rzeki Wyszki do wysokich i urwistych, ciągnących się wzdłuż półwyspu Szeroki Ostrów oraz w okolicy wsi Nowe Guty. Niedaleko Gut znajduj się, dające niezapomniane wrażenia, miejsca widokowe. Od północy i wschodu jezioro otaczają przeważnie pola, łąki oraz nieużytki będące często terenami podmokłymi. Południowo - zachodnie brzegi zajmuj lasy Puszczy Piskiej. Dostęp do lądu utrudniają mokradła, pasy gęstych trzcin oraz kamienie. Niewiele jest miejsc, do których można przybić.

Śniardwy są osiągalne z wielu punktów. Bezporednio nad woda leżą następujące miejscowoąci: Nowe Guty, Okartowo, Suchy Róg, Popielno, Godowo, Niedźwiedzi Róg, Karwik (j. Seksty), Zdory (j. Seksty).

Jeśli chodzi o Jezioro Śniardwy typ, to jest to jezioro leszczowe. Płytkie, gdyż średnia głębokość, to zaledwie ponad 5 metrów. Powierzchnia akwenu, a także wspaniałe otoczenie sprawiają, iż jest to idealne miejsce do wypoczynku. Potrafi być jednak niebezpieczne ze względu na liczne podwodne i często nieoznaczone głazy, które od lustra wody potrafi dzielić czasami zaledwie 20-30 cm. To, co jest zagrożeniem dla żeglarzy i wędkarzy, jest ułatwieniem dla miejscowego rybostanu. Zatopione głazy, wysepki i górki, to raj dla ryb. A jest ich u wiele. Wśród dominujących gatunków można spotkać najwspanialsze okazy drapieżników - szczupaki, sandacze, okonie czy węgorze, które karmią się miejscowym białorybem. Miejscowi wędkarze niechętnie zdradzają swoje miejscówki, ale złowienie ładnego okazu nie jest tu trudną sztuką. Okonie z powodzeniem biorą na paprochy i srebrne oraz seledynowe obrotówki 0 i 00. Z kolei na drapieżnika warto zaczaić się z woblerem, stosując metodę trollingu.

Użytkownikiem rybackim jeziora Śniardwy jest Gospodarstwo Rybackie „Śniardwy". Agroturystyka jezioro Śniardwy ze względu na wspomniane wyżej warunki, a także zainteresowanie tym miejscem nie tylko wypoczywających tu podczas wakacji, agroturystyka jest bardzo dobrze rozwinięta. Pensjonaty zlokalizowane w położonych nad jeziorem licznych wioskach oferują nie tylko nocleg, ale także szereg innych atrakcji, m.in. w postaci wycieczek rowerowych, obserwacji ptaków, przejażdżek bryczką czy organizacji kolacji z ryb złowionych przez gości pensjonatu.

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Beskidach