Statystyka

  • Wszytkich: 4291064
  • W tym roku: 391997
  • W tym miesiącu: 14291
  • Dziś: 77
  • Online: 39

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


ŚWIĘTO TWIERDZY BOYEN

 

101. ROCZNICA WYBUCHU I WOJNY ŚWIATOWEJ

Giżycko 4-5 lipca 2015

 

Widowiskowa międzynarodowa inscenizacja "Wielka Wojna - Bój o Feste Boyen" w XIX-wiecznej fortyfikacji w sobotę 4 lipca o godz. 18.00!

Dwa dni Święta to oczywiście kiermasz rękodzieła i regionalnych kulinariów w tym roku w ramach Jarmarku św. Brunona, zwiedzanie z przewodnikiem, dioramy, czyli obozowiska rekonstruktorów, wojskowe patrole w historycznych uniformach, zabawy z historią, konkursy zręcznościowe, tor przeszkód, pokaz sprzętu wojskowego.

Przed nami V już edycja Święta Twierdzy Boyen w Giżycku z inscenizacją historyczną na Donżonie. W tym roku przypada 101. rocznica wybuchu I wojny światowej i działań wojennych na froncie mazurskim. Warto podkreślić fakt, że Twierdza Boyen leżąca na tzw. "Wyspie Giżyckiej" odegrała ważną rolę w dziejach I wojny światowej i potwierdziła słuszność budowy tejże fortyfikacji. Tutaj, pod koniec sierpnia 1914 r. między wojskami rosyjskimi a niemieckimi rozegrała się walka o fortecę, która zakończyła się fiaskiem wojsk rosyjskich. W wydarzniu udział wezmą liczne grupy rekonstrukcyjne. Jak zwykle, na majdanie ulokują się wojskowe obozowiska tzw. dioramy, a po całej fortecy krążyć będą wojskowe patrole w historycznych uniformach, które również pojawią się w centrum miasta. Podczas specjalnego happeningu napotkani przechodnie zapraszani będą na wyjątkową imprezę forteczną:)

W murach nigdy niezdobytej XIX-wiecznej fortyfikacji, jednego z najważniejszych i najciekawszych zabytków Giżycka, unikatowego w skali kraju i Europy w sobotę 4 lipca o godz. 18.00 na donżonie twierdzy odbędzie się widowiskowy "Bój o Feste Boyen". Turyści i mieszkańcy będą mogli zobaczyć jedyną w regionie, niespotykaną na Mazurach inscenizację historyczną bitwy o twierdzę z czasu I wojny światowej z sierpnia 1914, w którą zaangażowanych będzie około 150 rekonstruktorów i fanów militariów z kraju i z zagranicy. To prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników historii!

W Twierdzy na turystów czekać będzie również Jarmark Świętego Brunona i kiermasz rękodzieła oraz regionalnych kulinariów. Na dwa dni dziedziniec przed Bramą Giżycką zamieni się w niebotyczny jarmark. Na rozłożonych stoiskach pojawią się przepyszne produkty regionalne, swojski smalec, chleby, wędliny, sery, miody i różne kulinarne pychotki. Nie zabraknie też rękodzieła artystycznego (biżuteria, haft, obrazy, rzeźby itp.) i innych rozmaitości.

Będzie można się spotkać z dawną sztuką ludową, zwiedzić fortyfikację z przewodnikiem, zobaczyć dioramy, czyli obozowiska rekonstruktorów. Będą zabawy z historią Giżycka, liczne konkursy zręcznościowe, m.in. tor przeszkód, pokaz sprzętu wojskowego.

Twierdza to nie tylko historia, to również sztuka, w galerii można zobaczyć dzieła światowych artystów, na terenie Twierdzy możemy też dotknąć mazurskiej natury. Twierdza to również miejsce organizacji corocznych Zlotów Motocyklowych i znanego zwłaszcza wśród młodych Mazury Hip-Hop Festiwal.

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Beskidach