Statystyka

  • Wszytkich: 5707245
  • W tym roku: 126353
  • W tym miesiącu: 30153
  • Dziś: 1154
  • Online: 14

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Rowerem przez pół Polski, także po Warmii i Mazurach

„Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej" to pięć projektów regionalnych, które utworzą spójną trasę rowerową biegnącą przez pięć województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.

 


Odcinek przebiegający przez Warmię i Mazury będzie liczył 420 kilometrów, dłuższe będą odcinki podlaski (590 km) i podkarpacki (430 km). Prace budowlane są najbardziej zaawansowane w województwie lubelskim (powiat włodawski) i właśnie warmińsko-mazurskim (powiat węgorzewski).
Trasa będzie miała łączną długość prawie 2000 kilometrów, będzie przeprowadzona przez atrakcyjne obszary, m.in. miejsca cenne przyrodniczo, zabytki, ważne węzły komunikacyjne, przesiadkowe.

W projekcie zaplanowano modernizację już istniejących tras rowerowych, budowę nowych, wykorzystanie istniejących dróg o niewielkim natężeniu ruchu, utworzenie sieci miejsc postojowych i odpowiednie oznakowanie całego szlaku.

Od głównej trasy odchodzą „odnogi" - to łączniki i pętle, które prowadzą do miejsc atrakcyjnych turystycznie i węzłów komunikacyjnych. Zaplanowane zostały tam, gdzie nie było możliwości poprowadzenia trasy głównej: łącznik do PKP Korsze, pętla do Augustowa, łącznik do Łomży, pętla do Białowieży, łącznik do PKP Rzeszów, łącznik do PKP Kielce.

Trasa nie będzie powstawać w jednym momencie, z niektórych odcinków będziemy mogli skorzystać już pod koniec bieżącego roku. Całą trasą pojedziemy w 2015 r. Postęp w realizacji inwestycji można śledzić na mapie interaktywnej

 

W województwie warmińsko-mazurskim najbardziej zaawansowane prace są w powiecie węgorzewskim. Kosztem 6,8 mln zł. zostanie m.in. zbudowana kładka pieszo-rowerowa na rzece Węgorapie, 3 miejsca obsługi rowerzystów, wyposażone m.in. w wiaty wypoczynkowe i stojaki na rowery, utwardzenie nawierzchni trasy poprzez budowę nawierzchni bitumicznej na terenie miasta Węgorzewo oraz tłuczniowej w obszarach cennych przyrodniczo. Całość trasy zostanie kompleksowo oznakowana specjalnymi znakami pionowymi.

Całkowita długość trasy na terenie powiatu węgorzewskiego w momencie zakończenia prac wyniesie 27 km.

Przebieg trasy na terenie województwa warmińsko-mazurskiego (ze wschodu na zachód).

Szlak pojawi się w woj. warmińsko-mazurskim w okolicach Trójstyku granic w Bolciach, gdzie łączą się granice Litwy, Federacji Rosyjskiej (obwód kaliningradzki) i Polski. Jest to jednocześnie granica województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Dalej trasa biegnie przez następujące miejsca:

Wiadukty w Stańczykach
Jezioro Przerośl (od północy)
Dubeninki (od strony południowej)
Gołdap
Wzdłuż rzeki Gołdapa do Bań Mazurskich (omijamy je od strony południowej)
Gady Węgorzewskie
Budry
Węgorzewo;
Trygort
Jezioro Rydzówka (od str. południowej)
Srokowo
Barciany
Drogosze
Parys
Korsze
Prosna
Sępopol
Skitno
Bartoszyce
Sędławki
Glitajny
Galiny
Sarnowo
Lidzbark Warmiński
Jezioro Wielochowskie (od str. wsch.)
Dwórzno
Górowo Iławeckie
Kandyty
Pieniężno
Pakosze
Braniewo
Nowa Pasłęka
Frombork
Tolkmicko
Kadyny
Suchacz
Elbląg
Wzdłuż Kanału Jagiellońskiego i Nogatu do granicy województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego na Nogacie

 

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Beskidach