Statystyka

  • Wszytkich: 4282535
  • W tym roku: 383468
  • W tym miesiącu: 5762
  • Dziś: 314
  • Online: 180

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Koci spacer po skrzydłach samolotu

Nazywani „latającym cyrkiem ze Szwecji" podniebni akrobaci ze Scandinavian Airshow i mistrz świata Jurgis Kairys z Litwy będą gwiazdami siódmej edycji Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach, który odbędzie się 15 czerwca.

 

W szwedzkiej ekipie wyróżniają się dwie kobiety w kocich strojach, które uprawiają ekwilibrystyczną sztukę poruszania się po skrzydłach lecącego samolotu
Formacja pokazowa klanu Holländerów już od 37 lat zadziwia i zachwyca widzów z Europy i świata. Powiat Olsztyński, główny organizator Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach od dwóch lat czynił starania o udział znakomitych skandynawskich akrobatów, którzy 15 czerwca pojawią się na Warmii dwoma samolotami - Grummanem 164A, na którym wykonywany jest koci spacer po skrzydłach (wing walking) i specjalnie skonstruowanym Vikingiem, który z silnikiem o mocy 430 KM jest najpotężniejszym dwupłatem na świecie.

- Rok temu Szwedzi nie występowali w Europie, tylko na Dalekim Wschodzie, ale w tym roku udało nam się zaprosić znakomitych gości do Gryźlin - mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.


Szczególne zainteresowanie widzów powinien wzbudzić pierwszy w tej części kraju pokaz spacerowania i poruszania się na skrzydłach lecącego samolotu w wykonaniu dwóch kobiet przebranych w kocie stroje. W czasie pokazów panie są przypięte do konstrukcji samolotu stalowymi linkami.

- Kociaki robią furorę w powietrzu, ale także później na ziemi - mówi Jakub Woźniak, pełnomocnik starosty ds. zarządzania lądowiskiem powiatowym w Gryźlinach. - Chętnie podchodzą do ludzi, robią sobie zdjęcia, rozdają autografy. Dodatkową atrakcją w trakcie pokazów „Podniebnych kotów" (Skycats) będą specjalne efekty dymowe z samolotu, który będzie wypuszczał dymy w biało-czerwonym barwach.

Na uwagę zasługuje też druga z maszyn, która przyleci ze Skandynawii, czyli dwupłatowy samolot Viking o olbrzymiej mocy 430 koni mechanicznych. To unikalna, bardzo lekka konstrukcja z 9-cylindrowym, turbodoładowanym silnikiem gwiazdowym. Viking dysponuje większą mocą niż sam waży. Latanie tym samolotem to z jednej strony marzenie, a z drugiej duże wyzwanie dla pilota.

- Pomimo iż mam spore doświadczenie w lataniu na maszynach akrobacyjnych, ten samolot wymaga znacznie więcej fizycznego treningu, ze względu na szybkie zmiany przeciążeń - od +9 do -7G. - mówi Jacob Holländer, szef zespołu Scandinavian Airshow.

Gwiazdą lotniczej imprezy w Gryźlinach obok szwedzkiej grupy będzie niesamowity i uwielbiany przez publiczność Jurgis Kairys, mistrz świata z Litwy. To będzie piąty występ na Warmii znakomitego pilota o mistrzowskich umiejętnościach.

- Nie ma Gryźlin bez Jurgisa Kairysa! - śmieje się starosta Mirosław Pampuch. - To nasz wielki przyjaciel, którego pokochała widownia pikniku.

W Gryźlinach Litwin na pewno pokaże swoje popisowe ewolucje, jak „Kobra", lot odwrócony, lot nożycowy, czy nieprawdopodobne beczki i korkociągi. Swoich zwolenników z pewnością będzie miała również idealnie zsynchronizowana formacja pokazowa 3AT3, która wystąpi w Gryźlinach czterema samolotami. Nie zabraknie samolotów historycznych m.in. samolotu Taylorcraft Auster, Tiger Moth, legendarnego polskiego Biesa, repliki słynnego RWD-5, RWD-13, Piper Cuba, czy Harvarda IIB.

- W powietrzu pokażą się też liczne samoloty ultralekkie m.in. Tulak, Topaz, Aeroprakt, czy Virus SW - zapowiada Jakub Woźniak. - Będzie też niezwykły Carbon Cub, który do startu i lądowania potrzebuje dosłownie kilkudziesięciu metrów.

Kolejne atrakcje lotnicze to nowość na polskim rynku, czyli śmigłowiec ultralekki Yoyo, a także śmigłowiec Robinson 44 pilotowany przez członka Śmigłowcowej Kadry Narodowej. Dla rodzin z dziećmi przygotowane będą też liczne stoiska handlowe, występy artystyczne na scenie, czy duży Park Zabaw i Rozrywki z dmuchańcami i zjeżdżalniami.

- To jednak nie wszystko! - mówi Jakub Woźniak. - Wkrótce ogłosimy w mediach kolejne atrakcje m.in. związane z udziałem Sił Powietrznych RP.

Głównym organizatorem VII Rodzinnego Pikniku Lotniczego jest Powiat Olsztyński i Stowarzyszenie „Dom Warmiński", a partnerami są gmina Stawiguda i miasto Olsztyn.

Źródło: powiat-olsztynski.pl

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Beskidach