Statystyka

  • Wszytkich: 4242075
  • W tym roku: 343008
  • W tym miesiącu: 1679
  • Dziś: 357
  • Online: 29

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Pierwszy statek na wyremontowanej śluzie

 

Już ponad trzy lata trwa remont szlaku żeglugowego na Kanale Elbląskim. Przebudowa dobiega jednak do końca, otwarto dwie z remontowanych śluz - w Ostródzie i Małej Rusi.

 

 

Remont kanału rozpoczął się w 2011 roku, jego całkowity koszt to 115 milionów złotych, z czego ponad 48 milionów pochodzi z Unii Europejskiej. Efekty remontu już widać, otwarto dwie pierwsze śluzy - w Ostródzie i Małej Rusi. Sama przebudowa śluzy w Ostródzie trwała ponad rok, była pogłębiana, zmieniano też mechanizm otwierający i zamykający wrota.

- Teraz mechanizm jest elektryczny, do tej pory wszystko robiliśmy ręcznie - mówi pani Ania, pracownik żeglugi na śluzie Ostróda. - Nie mogliśmy się doczekać końca remontu, smutno wyglądała ta nasza śluza, to był taki księżycowy krajobraz.

Śluza w Ostródzie została zbudowana w 1875 roku, średnia różnica poziomów wody to około 1,60 metra. W ciągu sezonu obsługiwanych jest na niej kilkaset jednostek pływających. 
Remont całego kanału ma się zakończyć w przyszłym roku.

Rewitalizacja obejmuje kompleksowy remont wszystkich pięciu pochylni: w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach. Zostaną też zmodernizowane śluzy: Miłomłyn, Zielona.

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Beskidach