Statystyka

  • Wszytkich: 4242182
  • W tym roku: 343115
  • W tym miesiącu: 1786
  • Dziś: 464
  • Online: 33

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Spłonęła wieża w rezerwacie. To prawdopodobnie podpalenie

Pięćdziesiąt tysięcy złotych - tyle wynoszą straty po pożarze wieży widokowej w Żółwińcu (gmina Markusy), na terenie rezerwatu przyrody Jezioro Druzno. Wieża spłonęła 28 marca, było to najprawdopodobniej podpalenie.

 

Z dwóch platform wieży, 5 i 10 metrowej, można było podziwiać przepiękne krajobrazy jeziora Druzno, obserwować ptaki oraz rzadkie rośliny pływające. Była jednym z ulubionych miejsc elbląskich rowerzystów i niewątpliwie turystyczną wizytówką gminy Markusy, do której od siedmiu lat należała.

Czy wieża nadaje się do remontu, czy jedynie do rozbiórki, ma zdecydować inspektor budowlany. Wacław Wielesik, wójt gminy Markusy zapowiada, że będzie szukał możliwości pozyskania pieniędzy na jej renowację bądź odbudowę.

- Było mi zwyczajnie smutno, gdy pojechałem tam w sobotę i zobaczyłem w jakim jest stanie wieża. To ważny dla gminy obiekt. Wiem, że lubią go turyści i wiele osób odwiedza to miejsce. W tej chwili czekamy na ekspertyzę inspektora budowlanego. On zdecyduje, czy wieża nadaje się do odbudowy, czy trzeba ją rozebrać. Będziemy szukali możliwości sfinansowania powstałych szkód - mówi wójt.

Przypomnijmy, że w 2010 roku doszło do olbrzymiego pożaru na terenie rezerwatu Jeziora Druzno. Spłonęło blisko 100 hektarów traw i trzcin. Płomienie strawiły ptasie gniazda, jaja i pisklaki. Wtedy okazało, się że podpalaczami była dwójka siedemnastolatków.

Tym razem przyroda miała więcej szczęścia, ogień się nie rozprzestrzenił.

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Beskidach