Statystyka

  • Wszytkich: 4282993
  • W tym roku: 383926
  • W tym miesiącu: 6220
  • Dziś: 772
  • Online: 434

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Powstaje kwatera jeńców wojennych

W Markajmach pod Lidzbarkiem Warmińskim powstaje kwatera upamiętniająca śmierć 39 żołnierzy angielskich z czasów pierwszej wojny światowej.
Powstaje kwatera jeńców wojennych

 

 

W niewielkiej wsi Markajmy znajduje się jeden z największych w naszym regionie cmentarzy z pierwszej wojny światowej. Spoczywają tu jeńcy wojenni z lat 1914-1918, między innymi żołnierze angielscy, o których pamiętają członkowie Commonwealth War Graves Commission - powołanej do życia w 1917 roku agendy rządów państw Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Już wiosną 2012 roku zaprosili wójta gminy Lidzbark Warmiński Artura Jankowskiego do obejrzenia cmentarzy wojenny w Holandii i Belgii. Wynikiem tych spotkań jest właśnie budowa nowej kwatery na historycznym cmentarzu pod Lidzbarkiem Warmińskim. Prace ruszyły wczoraj. Będą trwały dwa tygodnie. Wykonuje je specjalistyczna ekipa z Belgii.

- Prace te są realizowane i finansowane przez komisję do spraw cmentarzy wojennych Brytyjskiej Wspólnoty Narodów - powiedział wójt Jankowski.

Na cmentarzu w miejscu gdzie nie ma nagrobków stanie 39 steli nagrobnych wapienia portlandzkiego. Otoczy je niewielka architektura, zostanie też wysiany trawnik.

CWGC opiekuje się w Polsce czterema cmentarzami: w Poznaniu, Krakowie, Malborku i Popielowie. Podlidzbarska nekropolia będzie piąta. Do tej pory żołnierze pochowani w Markajmach byli upamiętnieni na specjalnej tablicy w Malborku.

Otwarcie kwatery zaplanowano na 16 maja i połączono z obchodami setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej. Na tę uroczystość wybierają się między innymi potomkowie pochowanych na cmentarzu w Markajmach żołnierzy.

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Beskidach