Statystyka

  • Wszytkich: 4291067
  • W tym roku: 392000
  • W tym miesiącu: 14294
  • Dziś: 80
  • Online: 39

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Sosny obrodziły najobficiej

 

25 ton sosnowych szyszek mają do wyłuszczenia leśnicy z Jedwabna. Trwa właśnie pełnia sezonu „wyłuszczarskiego".

 

Wyłuszczarnia nasion prowadzona przez Nadleśnictwo Jedwabno to jedyny tego typu obiekt na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Wyłuszczarnia pracuje pełną parą, bo mamy szczyt „wyłuszczarskiego" sezonu. W tym roku leśnicy z Jedwabna zajmują się przede wszystkim szyszkami sosnowymi.
Świerk i modrzew, których szyszki też są tu wyłuszczane, tym razem nie obrodziły. Leśnicy z Jedwabna szacują, że w tym roku wydobędą nasiona z 25 ton sosnowych szyszek. Z każdych 100 kg uzyskują od 1,6 do 2 kg nasion. Nasiona pochodzące z lat urodzaju pozwalają stworzyć zapas na lata, kiedy sosny nie obrodzą.

Z nasion szyszek wyhodowane zostaną sadzonki sosny, które najpierw będą rosły w szkółce leśnej, a następnie będą posadzone w lesie. Tylko w tym roku leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie posadzą 25 mln drzew. Aż 10 mln z nich to właśnie sosny.
Proces pozyskiwania nasion z szyszek składa się z kilku etapów. Najpierw szyszki są suszone, potem wydobywa się z nich nasiona, następnie czyści, a na koniec sortuje i pakuje. Suszenie szyszek i nasion wykonywane jest w szafach suszarniczych z elektronicznym procesem sterowania. Czas suszenia jednej partii szyszek wynosi od 8 do 16 godzin w zależności od gatunku i wilgotności początkowej. Nasiona przechowywane są w opakowaniach foliowych i kartonach w chłodni w temperaturze ok. -5 stopni Celsjusza.

Źródło: www.lasy.gov.pl

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Beskidach