Statystyka

  • Wszytkich: 4242144
  • W tym roku: 343077
  • W tym miesiącu: 1748
  • Dziś: 426
  • Online: 35

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Wysoka Brama w Olsztynie

Na Placu Jedności Słowiańskiej trwają prace związane z jednym z najważniejszych archeologicznych odkryć w historii Olsztyna. Niedaleko Wysokiej Bramy znaleziono mury barbakanu i stare przedmioty. W związku z pracami niemożliwe było przejście pod Wysoką Bramą.

 

Trwa porządkowanie terenu wokół wykopalisk na Placu Jedności Słowiańskiej. Dostępne jest już boczne przejście pod Wysoką Bramą - informują urzędnicy.

Przypomnijmy, że badania archeologiczne pod Wysoką Bramą rozpoczęły się jesienią 2011 roku. Plac, według ówczesnych zapowiedzi, miał być gotowy w grudniu. Tymczasem odkryto tam średniowieczną basztę i fragmenty murów. Zorganizowano nawet ogólnopolską konferencję na temat zagospodarowania reliktów i ich wyeksponowania. Odkrywka została ogrodzona latem 2012 roku, a na płocie znalazły się plansze, informujące o kształcie średniowiecznego Olsztyna.

- Baszta będzie zadaszona i zabezpieczona, żeby nie osuwała się ziemia - zapowiadał na początku prac Paweł Pliszka, rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu. - Wiosną mieszkańcy będą mogli przejść pod Wysoką bramą. Będzie też gotowe przejście między bramą a parkiem. W tej chwili jego część zajmuje ogrodzenie wykopalisk.

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Beskidach