Statystyka

  • Wszytkich: 3622843
  • W tym roku: 393617
  • W tym miesiącu: 37377
  • Dziś: 2742
  • Online: 74

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Warmińska niteczka - raj dla spacerowiczów i rowerzystów

To będzie jeden z najciekawszych szlaków pieszo-rowerowych naszego województwa. Mowa o 80-kilometrowej trasie nazwanej ''Warmińską niteczką'', która połączy w sumie 4 gminy: Barczewo, Dywity, Purdę i miasto Olsztyn.

 

 

Początkowo, kiedy projekt obmyślali mieszkańcy gminy Barczewo wraz ze Stowarzyszeniem Wspólne Wójtowo - szlak miał przebiegać w 90% przez teren gminy Barczewo zahaczając o gminę Dywity i gminę Purda.

Z czasem do inicjatywy dołączył Olsztyn i Nadleśnictwo Olsztyn, a trasa z 25-kilometrowego odcinka rozrosła się do 80-kilometrowej drogi pieszo-rowerowej.

Warmińska niteczka przebiegać będzie przez: Skajboty, Bogdany, Kaplityny, Wójtowo, Nikielkowo, Zalbki, później przez wybudowane i malownicze ścieżki Lasu Miejskiego w Olsztynie i przygotowane ścieżki rowerowe Olsztyna, Stary Olsztyn, Linowo, Trękus, Kaborno, Wyrandy, Pajtuny, Patryki, by połączyć się ponownie w Skajbotach.

Na trasie Warmińskiej niteczki, gminy zaplanowały ustawienie małej infrastruktury: ławek, koszy na śmieci, tablic informacyjnych.

21 lutego w ratuszu nastąpiło podpisanie deklaracji współpracy w sprawie wspólnej realizacji zadania „Warmińska niteczka" pomiędzy: Stowarzyszeniem „Wspólne Wójtowo", Nadleśnictwem Olsztyn, Gminą Barczewo, Gminą Dywity, Gminą Olsztyn i Gminą Purda.

Po podpisaniu tego dokumentu rozpocznie się poszukiwanie środków na oznakowanie trasy, co ma nastąpić jeszcze w tym roku.

- Szukamy aktualnie środków, aby jeszcze w tym roku oznakować szlak - mówi Lech Nitkowski, burmistrz Barczewa - Dzięki wstępnym rozmowom sołtysa Wójtowa z Polskim Związkiem Narciarskim szlak docelowo będzie mógł być udostępniany biegaczom narciarskim, co jeszcze bardziej wzmocni siłę i oddziaływanie tego projektu.

 

Trasa powinna być w pełni gotowa i oddana do użytku w 2015 roku.

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Beskidach