Statystyka

  • Wszytkich: 3861512
  • W tym roku: 632286
  • W tym miesiącu: 24236
  • Dziś: 924
  • Online: 80

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


VII Dni Kultury Żydowskiej pod hasłem Światło

Zbliżają się kolejne już Dni Kultury Żydowskiej pod hasłem „Światło" w Olsztynie.

W programie spotkania, wykłady, dyskusje, pokazy filmowe i warsztaty.


Na VII Dni Kultury Żydowskiej pod hasłem „Światło" zapraszamy w dniach 3-6 października (czwartek-niedziela). Głównym organizatorem jest Fundacja „Borussia".

Zachęcamy do zapoznania się z bogatym programem!

Program:

3 października (czwartek)

godz. 16.30
Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. 1 Maja 5
Wykład pt. „Pieśni zaczarowane - klezmerzy, śpiewacy i poeci
w kulturze jidysz"
dr Krzysztof Szatrawski (UWM)

godz. 17.00
Dom Mendelsohna, ul. Zyndrama z Maszkowic 2
Wykład pt. „Erich Mendelsohn w Jerozolimie"
dr Carsten Crohn (Berlin)

godz. 18.30
Dom Mendelsohna, ul. Zyndrama z Maszkowic 2
Pokaz filmu pt. „Peron 1 - Powrót do Złotowa" i rozmowa z historykiem
dr Andreasem Kossertem, współautorem filmu

godz. 20.30
sala kameralna pod Amfiteatrem im. Czesława Niemena
Pokazy pofestiwalowe 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego
„Żydowskie Motywy":
„Batman na przejściu granicznym"
(reż.: Rafael Balulu, Niemcy 2012, 11 min.)
„W poszukiwaniu straconego dzieciństwa"
(reż.: Matthias Frickel, Niemcy 2012, 43 min.)

4 października (piątek)

godz. 9.45
Szkoła Podstawowa nr 10, ul. Niepodległości 17
„Papierowe cuda" - warsztaty plastyczne dla uczniów SP nr 10
Ewa Pohlke (B'Jachad)

godz. 9.50
Dom Mendelsohna, ul. Zyndrama z Maszkowic 2
„Żydowskie cmentarze" - warsztaty dla uczniów Gimnazjum nr 5
Beata Wiśniowska (Borussia)

godz. 16.30
Dom Mendelsohna, ul. Zyndrama z Maszkowic 2
Koncert performatywny pt. „Pamięć miejsca - miejsce pamięci"
- motywy muzyczne ze spektakli Teatru Węgajty
Wykonawcy: Moti Aszkenazi, Izabela Giczewska, Erdmute Sobaszek
i Wacław Sobaszek

godz. 18.30
Restauracja „Karczma Jana", ul. Kołłątaja 11
Wieczór z kuchnią izraelską - kolacja szabatowa
Wstęp: 45 zł
Zapisy: olsztyn@karczmajana.pl

godz. 21.00
Dom Mendelsohna, ul. Zyndrama z Maszkowic 2
Koncert zespołu Cukunft w składzie:
Raphael Roginski - gitara
Paweł Szamburski - klarnet
Michał Górczyński - klarnet
Paweł Szpura - perkusja

5 października (sobota)

godz. 12.00
Kamienica Naujacka MOK, ul. Dąbrowszczaków 3
„Polacy i Żydzi: historia i przyszłość" - warsztaty dla nauczycieli
Aleksander Suhak (Borussia) i Adam Dylewski (Wirtualny Sztetl)
Zapisy: zapisy@mok.olsztyn.pl

godz. 14.00
BWA Galeria Sztuki, al. Piłsudskiego 38
Zwiedzanie wystawy fotograficznej „Janicka & Wilczyk. Inne Miasto"
z oprowadzaniem

godz. 16.30
Muzeum Warmii i Mazur, ul. Zamkowa 2
„Wokół tematów (nie)opisanych" - spotkanie z prof. Sławomirem Buryłą
(UWM)
Prowadzenie: dr Krzysztof Szatrawski (UWM)

godz. 18.00
Klubokawiarnia Filmowa „Awangarda Bis", ul. Staromiejska 13
„Słodycze w tradycji żydowskiej" - warsztaty i degustacja
Grzegorz Meisel (Słodka Manufaktura Leona) i Ewa Pohlke (B'Jachad)
Zapisy: kultura@borussia.pl

godz. 19.30
Galeria Win, Stare Miasto 29/32
Wieczór z winem izraelskim - degustacja z poczęstunkiem
Prowadzenie: Marek Gutkowski i Janusz Sznepf (B'Jachad)
Wstęp: 35 zł
Zapisy: galeriawinolsztyn@wp.pl

godz. 20.30
sala kameralna pod Amfiteatrem im. Czesława Niemena
Pokazy pofestiwalowe 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego
„Żydowskie Motywy":
„Tonia i jej dzieci"
(reż.: Marcel Łoziński, Polska 2011, 58 min.)

6 października (niedziela)

godz. 12.00
Kamienica Naujacka MOK, ul. Dąbrowszczaków 3
„Papierowe cuda" - warsztaty plastyczne z motywami żydowskimi
Ewa Pohlke (B'Jachad)
Zapisy: zapisy@mok.olsztyn.pl

godz. 12.00
Dom Mendelsohna, ul. Zyndrama z Maszkowic 2
„Człowiek o twardym karku. Historia księdza Romualda Jakuba
Wekslera-Waszkinela" - spotkanie autorskie z Dariuszem Rosiakiem
Prowadzenie: Aleksander Suhak (Borussia)

godz. 14.00
Dom rodzinny Ericha Mendelsohna, ul. Staromiejska 3 (zbiórka)
Spacer „Śladami olsztyńskich Żydów"
Prowadzenie: Ewa Romanowska i Jakub Rudnicki (Borussia)

godz. 16.00
Dom Mendelsohna, ul. Zyndrama z Maszkowic 2
Wykład pt. „Historia gminy żydowskiej w Olsztynie"
Rafał Bętkowski (MOK)

godz. 18.00
Dom Mendelsohna, ul. Zyndrama z Maszkowic 2
Wykład pt. „Okres modernizmu. Projekty Ericha Mendelsohna powstałe
na zlecenie gmin żydowskich w latach 1913-1933"
dr Michele Stavagna (Berlin)

godz. 20.00
Dom Mendelsohna, ul. Zyndrama z Maszkowic 2
Wykład pt. „Symbolika i znaczenie światła w kulturze żydowskiej"
Miriam Gonczarska (Gmina Wyznaniowa Żydowska)

godz. 20.00
sala kameralna pod Amfiteatrem im. Czesława Niemena
Pokazy pofestiwalowe 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego
„Żydowskie Motywy":
„Katarzyna Wielka"
(reż.: Anna Kuntsman, Izrael 2011, 5 min.)
„I to wszystko zamienia się w taniec"
(reż.: Henryka Dobosz-Kinaszewska, Adam Kinaszewski, Polska 2009,
44 min.)

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Beskidach