Statystyka

 • Wszytkich: 4283015
 • W tym roku: 383948
 • W tym miesiącu: 6242
 • Dziś: 794
 • Online: 409

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


(Region Iława - Ostróda - Olsztynek)

17

Pensjonat nad Jeziorem Płaskim

adres: Jerzwałd 4b, 14-230 Jerzwałd
telefony: 89 758 44 44;
www: nadplaskim.pl/
Data aktualizacji: 2014-11-21
Data dodania: 2014-11-21

Ceny noclegów (zł/dobę)

od:
300 zł/dobę

do:
300 zł/dobę

Odległości

Bankomat do 1 km
Stacja benzynowa do 5 km
Sklep do 1 km
Kościół do 5 km
Stadnina koni do 5 km

Udogodnienia w pokojach

Udogodnienia w pokojach

 • łazienka w pokoju
 • łazienka z prysznicem

Pokoje

Pokoje dostępne w obiekcie

 • 2 osobowe
 • apartament

Udogodnienia w obiekcie

Dostępne w obiekcie

 • grill/miejsce na ognisko
 • parking
 • sala bankietowa/weselna

Jezioro / Łódki / Cechy

odległość do jeziora w metrach do 50 m
Wypożyczalnia kajaków/łódek na miejscu

Opis: Pensjonat nad Jeziorem Płaskim

Jezioro Jeziorak to jezioro rynnowe, najdłuższe naturalne Jezioro w Polsce, największe na Pojezierzu Iławskim i trzecie po Śniardwach i Mamrach w krainie tysiąca jezior. Jeziorak stanowi część Kanału Elbląskiego, z unikatowymi w skali światowej pochylniami, niwelującymi 99 metrową różnicę poziomów pomiędzy Iławą a Elblągiem. Porastające brzeg akwenu lasy wraz z okolicznymi jeziorami tworzą Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego. Na terenie Parku istnieją trzy rezerwaty przyrody, z niepowtarzalnym rezerwatem Jasne (6 km od pensjonatu) o niespotykanie czystej i przezroczystej wodzie. Jeziorak poprzez cieśniny i naturalne cieki wodne ma połączenie z jeziorami Ewingi, Łabędź, Rucewo Wielkie, Rucewo Małe, Jezioro Iławskie i Dauby. Na Jezioraku znajduje się 16 wysp, w tym Wielka Żuława – największa wyspa śródlądowa w Europie, o powierzchni 82,4 hektara.


Jeziorak ze swymi nieoczekiwanie otwierającymi się pośród trzcin zatokami i urokliwymi wyspami umożliwia nie tylko obcowanie z tajemnicami natury, ale stanowi również wyzwanie dla poszukiwaczy przygód. To przecież tu stworzony przez Zbigniewa Nienackiego bohater powieści „Pan Samochodzik i … „ szukał zaginionych skarbów. To właśnie w Jerzwałdzie mieszkał i tworzył jeden z najpoczytniejszych pisarzy powojennej Polski. Większość pełnych przygód tomów napisał w domu z czerwonej cegły, pierwszym po prawej od strony Iławy. Pisarz nigdy nie opuścił swojego ukochanego miejsca na ziemi – na jerzwałdzkim cmentarzu znajduje się jego skromny grób. Zbigniew Nienacki chętnie umieszczał w swoich powieściach istniejące rzeczywiście miejsca. Wiele przygód „Pana Samochodzika” rozgrywa się w okolicach Jezioraka. Sam Jerzwałd został przez niego sportretowany w książce o zupełnie innym charakterze. Chociaż trudno w to uwierzyć, ta pełna spokoju wieś jest pierwowzorem Skiroławek, miejsca akcji najsłynniejszej powieści erotycznej PRL – „Raz w roku w Skiroławkach” . Szczegóły oczywiście się różnią, ale bez trudu można zidentyfikować młyn, w którym raz do roku mieszkańcy Skiroławek odbywali orgię „mieszania krwi”. Być może w przyszłości powstanie w nim hotel.


Wieś Jerzwałd otoczona gęstymi lasami i sycona powietrzem jakie wiatr tu przynosi z rozległego Jezioraka, posiada swoisty mikroklimat, który pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego. Tutejsze lasy to najbardziej przyjazne miejsce dla amatorów grzybobrania i myślistwa. Na terenie wsi, przy siedzibie Dyrekcji Parku Krajobrazowego powstał oryginalny ogród botaniczny, w którym rośnie dwieście gatunków roślin.


W 2012 roku Jeziorak został uznany za jeden z siedmiu z siedmiu nowych cudów polski przez czytelników magazynu podróżniczego „National Geographic Traveler”.


Wieś Jerzwałd położona jest w odległości 30 km od słynnej miejscowości turystycznej – miasta Iława. Do spacerów na terenie miasta poza nadbrzeżną promenadą pełną uroczych kafejek i restauracji , zachęcają również zabytki – między innymi gotycki kościół z rokokowym ołtarzem i pozostałościami murów miejskich, neobarokowy ratusz i wiele innych. Miasto dysponuje również nowoczesnym kinem, halą widowiskowo – sportową, kręgielnią oraz basenem. Miłośnicy pieszych i rowerowych wycieczek mogą przemierzać w okolicach ponad 700 kilometrów szlaków turystycznych. Biegną one przez ogromne kompleksy leśne, brzegami rzek i jezior. Na ich trasie, oprócz unikatowej flory i fauny, podziwiać można również zabytki architektury.

Galeria: Pensjonat nad Jeziorem Płaskim

Lokalizacja: Pensjonat nad Jeziorem Płaskim

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Beskidach